W debacie publicznej coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu środowiska, oraz potrzebie wdrażania ekologii w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Sposobem na czystsze środowisko ma być odchodzenie od węgla i przestawianie indywidualnych gospodarstw domowych na ekologiczne, nowoczesne ogrzewanie domu. Budując obecnie dom nie ma więc sensu inwestować w przestarzałe piece węglowe, które już za kilka lat trzeba będzie wymienić. Już dziś warto myśleć przyszłościowo i zainteresować się nowoczesnymi systemami ogrzewania domu.
Wiele osób nie chce inwestować w nowoczesne technologie grzewcze zasłaniając się dużymi kosztami montażu i eksploatacji tego typu innowacji. Potencjalni inwestorzy sądzą też, iż przy nowoczesnych systemach ogrzewania domu czeka ich mnóstwo pracy intelektualnej w zakresie nauki obsługi tych urządzeń. Nic bardziej mylnego! To tradycyjne ogrzewanie węglowe i elektryczne jest drogie i nieefektywne, a do tego obarczone koniecznością ciągłej pracy przy urządzeniach.
Specjaliści ds. branży grzewczej wyliczają, iż na ogrzanie domu w miesiącach zimowych przeciętny Polak przeznacza 70% kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Jest to dużo, a liczba ta bierze się ze stale rosnących cen paliw tradycyjnych oraz nieefektywnych pieców zamontowanych w sporej części gospodarstw domowych. Ogrzewanie za pomocą nowoczesnych systemów grzewczych jest dużo tańsze i jest przy nim dużo mniej pracy. Przyjrzyjmy się teraz jakie systemy stanowić mogą alternatywę dla węgla i drewna oraz ogrzewania elektrycznego.
Od kilku lat co raz częściej montowanym na terenie naszego kraju systemem ogrzewania domu są pompy ciepła. Wspomniane urządzenia pobierają energię cieplną z obszaru otaczającego ogrzewany budynek (w zależności od wariantu: z powietrza, wody lub gruntu) i przekazują ją do obiegu instalacji centralnego ogrzewania. Następnie energia cieplna krąży po instalacji zapewniając stałe ogrzewanie domu.
Jedynym obszarem w jakim pompa ciepła potrzebuje dostępu do energii elektrycznej jest jej sprężarka napędzająca przekazywanie energii z zewnątrz do systemu. Sprężarka pompy potrzebuje niewielkich dostaw prądu, są to jednak małe ilości w porównaniu na przykład do ilości prądu potrzebnej do ogrzania domu za pomocą pieca elektrycznego. Wytworzona w pompie ciepła energia może być wykorzystana nie tylko do ogrzewania domu, ale też podgrzania wody, a także chłodzenia powietrza w budynku w okresie upałów.
Wspominając o różnych rodzajach pomp ciepła nie sposób pominąć ich opisu. Urządzenia te, w zależności od rodzaju oraz specyfiki lokalizacji działają inaczej i mogą mieć różną wydajność. Pierwszym rodzajem charakteryzowanych pomp ciepła są pompy gruntowe zwane niekiedy solanka-woda. Tego typu pompy w celu wytworzenia ciepła wykorzystują energię z gruntu. Montuje się więc pod ziemią rury na głębokości do 2 metrów, w których krąży specjalny płyn na bazie glikolu.
System korzysta z praw fizyki – grunt na głębokości ok 2 metrów ma stałą przez cały rok temperaturę dodatnią, solanka przepływająca przez rury nagrzewa się, a wracając do urządzenia ogrzewa wodę i pomieszczenia domu. Pompy gruntowe są najefektywniejszymi z pomp ciepła, zapewniają pracę stałą i pozwalają na uczynienie z nich jedynego źródła ogrzewania nieruchomości. Inne pompy jak pompa powietrze-woda, pobierają energię z powietrza atmosferycznego i przekazują do systemu grzewczego. Powietrze to nie zawsze ma jednak wystarczającą temperaturę i tego typu instalacje nie są efektywne przez cały rok, zazwyczaj wspomaga się je jeszcze na przykład kotłem gazowym pracującym na niskich obrotach.
W pompach ciepła zauważamy prawie wyłącznie zalety – efektywne, ekologiczne, wygodne. Są zdecydowanie najczystszym dostępnym na rynku sposobem na ogrzewanie domu. Jedyną wadą pozostaje ich dość duża cena. W ciągu kilku lat instalacja zwraca się jednak nie generując już większych kosztów.
Gaz jako najczystsze i najmniej szkodliwe dla środowiska paliwo spośród surowców nieodnawialnych jest coraz bardziej popularny ze względu na niską cenę i szeroką ofertę kotłów dostępnych na rynku. Gaz jest najtańszą alternatywą dla węgla, gdyż koszt kotła gazowego to przedział rzędu 3-6 tysięcy złotych. To koszt 10 razy mniejszy od gruntowej pompy ciepła, nie ma się więc co dziwić, że kotły gazowe są chętniej wybierane.
Najbardziej opłacalne są kotły dwufunkcyjne wykorzystujące zjawisko kondensacji. Zapewniają one wysoką wydajność przy niewielkim zużyciu gazu i niskiej emisyjności. Kocioł dwufunkcyjny zapewnia jednocześnie ogrzewanie budynku oraz ogrzewanie w nim wody, to rewolucja gdyż dostępne dotąd kotły jednofunkcyjne oferowały jedynie ogrzewanie C.O. Można więc powiedzieć, że zastosowanie kotła gazowego ma wiele zalet, jest niskoemisyjne przy tym przyjazne środowisku, a co najważniejsze piec jest łatwy w obsłudze, można doń zaglądać raz na kilka dni. Przestawienie się na tego typu system grzewczy generuje jednak stałe opłaty za gaz. Stajemy się też uzależnieni od cen tego surowca, które na rynku podlegają wahaniom.
Wsparciem dla efektywnych systemów grzewczych w nowoczesnym domu jest wiele instalacji, które pozwalają zaoszczędzić energię cieplną i elektryczną. Jedną z nich są na pewno ogniwa fotowoltaiczne. Prąd pozyskiwany z energii słonecznej może być wykorzystywany na potrzeby mieszkańców lub – na podstawie umów z zakładem energetycznym – magazynowany w sieci. Generuje to istotne oszczędności na energii elektrycznej. Zastosowanie tej instalacji w budynkach wielorodzinnych pozwala obniżyć koszty funkcjonowania części wspólnej. Fotowoltaika może również efektywnie współpracować z pompami ciepła.
Bardzo ważnym elementem energooszczędnego systemu ogrzewania w budynku jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Umożliwia ona nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do poszczególnych pomieszczeń, ale przede wszystkim odzysk energii cieplnej z powietrza wywiewanego. Dzięki temu świeże powietrze w budynku ma wyższą temperaturę niż powietrze na zewnątrz, więc do osiągnięcia komfortowych warunków dla mieszkańców zużyte zostanie mniej energii – co przekłada się na realne oszczędności finansowe.
Interesują Cię nowe domy z nowoczesnymi systemami grzewczymi? Sprawdź koniecznie ofertę Albero Invest – Blu Residence oraz Rumiana House.