Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?
02.11.2020.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Decydując się na zakup mieszkania, należy dokładnie zapoznać się z ofertą i całością dokumentacji, bo ich znajomość będzie niezbędna na etapie odbioru. Trzeba być uważnym, aby być w stanie dostrzec ewentualne nieprawidłowości. Przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu, należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami, aby nie zostać zaskoczonym i niepotrzebnie narazić się na nieprzyjemności w niedalekiej przyszłości. Do odbioru technicznego mieszkania trzeba się odpowiednio przygotować, dzięki czemu cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Przygotuj się do odbioru technicznego mieszkania

Odbiór mieszkania jest bardzo ważnym etapem, który wymaga właściwego przygotowania, bo każde niedopatrzenie z naszej strony może w późniejszym czasie kosztować. Przede wszystkim zawsze powinno się przyjmować mieszkanie w ciągu dnia, czyli przy świetle dziennym, kiedy mamy największe szanse na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, niedociągnięć. Kolejną kwestią będzie to, aby się nie spieszyć, ale przeznaczyć wystarczającą ilość czasu na dokładne oględziny. Dwie godziny to minimum. Jeśli należymy do osób, które nie mają pewności co do słuszności swojego osądu w tym zakresie, warto skorzystać z pomocy z zewnątrz. Na odbiór techniczny mieszkania nie zaleca się przychodzić samemu, zawsze warto mieć przy sobie drugą osobę – dodatkowa para oczu zawsze się przyda i będziemy też bardziej pewni siebie. Podstawą przed odbiorem technicznym mieszkania jest dokładna znajomość umowy. Warto również poznać normy budowlane i warunki techniczne. Na tym jednak nie koniec. Dokumenty to jedno, ale przydadzą się także dodatkowe akcesoria w postaci miarki, kątownika, poziomicy, próbnika, kulki do sprawdzania podłóg i jakiegoś ciężarka zawieszonego na sznurku do oceny pionów.

Tak przygotowani możemy już udać się do miejsca docelowego i przystąpić do działania. Powinno się zacząć od sprawdzenia powierzchni mieszkania, czy jest ona zgodna z zapisami w umowie. Nie obejdzie się bez samodzielnego jej wymierzenia. Odstępstwa od umowy stanowią podstawę do odstąpienia od zakupu. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie ścian, a dokładniej pionu i poziomu oraz kątów ich styku. Właśnie po to przyda nam się kątownik. Tynk nie może mieć jakichkolwiek wybrzuszeń ani zgrubień. Ściany i sufit muszą być suche, wolne pod plam i przebarwień. Jeśli tylko naszym oczom ukażą się chociażby najmniejsze ślady zawilgocenia, powinna natychmiast zapalić się w naszej głowie lampka ostrzegawcza. Z takim mieszkaniem będzie w przyszłości sporo problemów.

Co jeszcze będzie miało znaczenie przy odbiorze mieszkania?

Mając przy sobie poziomicę i niewielką kulkę czy piłkę, należy sprawdzić równość i poziom podłóg. Tym oto prostym i szybkim sposobem od razu dowiemy się o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Naszej uwadze nie może umknąć też grubość wylewki, gdyż zbyt cienka izolacja termiczna będzie generowała w przyszłości wyższe koszty ogrzewania. Dotyczy to mieszkań znajdujących się na parterze. Piłeczka przyda się także do sprawdzenia odpowiedniego kąta nachylenia podłogi balkonu, aby nie było później problemów z odprowadzaniem z niej wody.

Przy odbiorze mieszkania okna i drzwi obowiązkowo muszą być czyste, co pozwoli zweryfikować ich stan – nie mogą być na ich powierzchni żadne nierówności ani zarysowania. Trzeba również sprawdzić ich szczelność i prawidłowe osadzenie. Nie powinno być także żadnych problemów z ich otwieraniem i zamykaniem. Podczas odbierania mieszkania trzeba pamiętać o zestawie wszystkich kluczy – do pomieszczeń, skrzynek na liczniki, bezpieczniki i pocztę oraz do garażu i komórki.

Istotną kwestią przy odbiorze lokum jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z mediami, łącznie z instalacjami teletechnicznymi. Obowiązkowo do lokalu musi być doprowadzone łącze internetowe i instalacje pozwalające na odbieranie telewizji – zarówno naziemnej, jak i kablowej. Trudno przecież wyobrazić sobie życie bez Internetu czy telewizji. Sprawdzić trzeba też sprawność instalacji elektrycznych i prądu we wszystkich gniazdkach. Tutaj przyda nam się próbnik. Zawsze warto wymagać protokołu pomiaru izolacji elektrycznej.

Na naszej liście rzeczy do sprawdzenia podczas odbioru technicznego mieszkania musi znaleźć się wentylacja, która ma ogromny wpływ na komfort życia w danym miejscu. Pierwszą kwestią będzie jej zgodność z zapisami w umowie, a następnie samodzielne sprawdzenie działania wentylacji. Jeśli nie będzie ona w pełni sprawna, to trzeba liczyć się z nadmierną wilgocią we wnętrzach, co z kolei sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, z naciskiem na grzyby i pleśnie. Nie mówiąc już o nieprzyjemnym zapachu z tym związanym.


Nie opuszczaj strony
ждать!
не ходи
Проверьте наше специальное предложение!
ЗЗвони сейчас!
22 375 93 02
podaj hasło OFERTA SPECJALNA Z WWW
Zamknij