05.07.2020.

Dom bliźniak: zalety i wady domów bliźniaczych

Obecnie mamy do wyboru całą masę najróżniejszych projektów domów. Nie każdy decyduje się na domy jednorodzinne wolnostojące, chociaż to właśnie one cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. Można spotkać domy piętrowe, modułowe, z poddaszem użytkowym, parterowe, domy w zabudowie bliźniaczej. Możliwości jest naprawdę dużo, a wybór powinien opierać się na indywidualnych potrzebach i preferencjach przyszłych użytkowników. Nie sztuką jest kupić projekt domu, ale zrealizować go i ponosić stałe koszty eksploatacyjne. Domy bliźniaki nie są już obecnie tak często spotykane, ale nadal mają wielu zwolenników. Posiadają wiele zalet, ale nie są wolne od wad, co trzeba mieć na uwadze, rozważając wybudowanie lub kupienie takiego domu.

Czy dom w zabudowie bliźniaczej jest dobrym pomysłem? Poznaj zalety domów bliźniaczych

W przypadku domów bliźniaków można mówić o dwóch domach, ale w jednym budynku. Są one najczęściej swoim lustrzanym obiciem. Mianem bliźniaka można nazwać nawet dwa zestawione ze sobą takie same domy wolnostojące. Nie trzeba koniecznie wybierać dedykowanego projektu domu w zabudowie bliźniaczej. Nowoczesne bliźniaki zwykle bardziej przypominają osobne domy niż jeden podzielony na połowę, jak miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Domy w zabudowie bliźniaczej są alternatywą dla budynków szeregowych i domów jednorodzinnych wolnostojących. Rozwiązanie to ma wiele zalet, a dotyczą one wszystkich etapów – od projektu, przez budowę i po samą eksploatację.

W każdym przypadku możliwe jest zaoszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu. Już sama budowa bliźniaka jest dużo bardziej opłacalnym przedsięwzięciem niż domu jednorodzinnego wolnostojącego. Przy ograniczonym budżecie wszystko co na niego wpływa, ma dla inwestora duże znaczenie. W przypadku domu w zabudowie bliźniaczej można obniżyć koszty ze względu na wolną jedną ścianę. Mniejsze wydatki widoczne są zarówno w przypadku zakupu materiałów budowlanych, jak i opłacaniu ekipy budowlanej.

Na korzyść tego rozwiązania przemawiają też bardzo dobre parametry cieplne, które są wynikiem połączenia obu domów w jeden budynek. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że lepsze warunki termiczne przekładają się na redukcję rachunków za ogrzewanie, a to z kolei stanowi przecież każdego roku sporą część domowego budżetu.

Kolejną kwestią jest ilość miejsca na działce. Decydując się na projekt domu w zabudowie bliźniaczej, można zdecydować się na zakup mniejszej, węższej działki, co przekłada się na niemałe oszczędności. Budynek usytuowany jest tuż przy granicy posiadłości, dzięki czemu można zyskać więcej wolnej przestrzeni na obu działkach i przeznaczyć ją na zaaranżowanie większego ogrodu. Nawet w przypadku wąskiej działki właściciele mogą liczyć na poczucie przestrzeni podobnej do domu wolnostojącego. Bez problemu można wydzielić sobie bardziej prywatną część ogrodową.

Na tym zalety oczywiście się nie kończą. Jedną z nich jest bliskie sąsiedztwo. Mogłoby się wydawać niektórym, że jest to minus, ale można upatrywać w tym sporo korzyści dla siebie. Współdzielenie jednego budynku zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Można bez obawy o swoją nieruchomość i dobytek udać się do pracy, na urlop za miasto czy nawet na dłuższe wakacje zagraniczne. Sąsiad będzie czuwał i doglądał domu, co jest też w jego interesie. Zmniejsza się wobec tego ryzyko potencjalnego włamania i kradzieży. Znika problem z pozostawieniem domu bez całkowitej opieki, przez co staje się on dużo mniej atrakcyjny dla nieproszonych gości. Zaletą tego jest również możliwość stworzenia wspólnoty.

A co z wadami? Jakie minusy ma dom bliźniaczy?

Każde rozwiązanie ma plusy i minusy, a domy w zabudowie bliźniaczej nie są wyjątkiem. Posiadają one pewne wady, ale zdecydowanie przeważają jednak nad nimi zalety, przez co cieszą się one sporym uznaniem. Wspomniane wcześniej bliskie sąsiedztwo ma plusy, ale czasami może być to też minusem. Przekłada się to na mniejsze poczucie intymności i bycie bardziej zależnym. Trzeba liczyć się z pójściem na pewne kompromisy i dbać o utrzymywanie dobrych relacji.

W naszej ofercie znajdziesz m.in. domy bliźniacze. Sprawdź dostępne domy na Ursynowie.


Nie opuszczaj strony
ждать!
не ходи
Проверьте наше специальное предложение!
ЗЗвони сейчас!
22 375 93 02
podaj hasło OFERTA SPECJALNA Z WWW
Zamknij